מבחני מחוננים

תוכן עניינים:

בכל שנה עורך משרד החינוך מבחן בכל בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים, במטרה לאתר ילדים מחוננים ולהעניק להם את ההזדמנות להשתלב במסגרות לטיפוח היכולות הייחודיות שלהם. באיזו כיתה עורכים מבחני מחוננים? מי רשאי לגשת למבחנים? האם מדובר בחובה חוקית או שזה נתון לבחירת ההורים והילדים? היכן נערכים המבחנים? כל התשובות לכל השאלות, ממש כאן בשורות הבאות.

 

מבחני מחוננים – מי רשאי והאם מדובר בחובה?

ילדים מחוננים, מעצם הגדרתם, הם ילדים שהטבע חנן אותם ביכולות שכליות גבוהות יותר מן הממוצע. בניגוד לתפיסה הרווחת, יכולות אלה אינן מתבזבזות לעולם ולא כל ילד חייב לבחור בנתיב ההשכלה כנתיב המרכזי בחייו. יחד עם זאת, מינוף היכולות האלה לטובת העצמי ולטובת הכלל היא בהחלט בחירה נבונה שהורים רבים מעוניינים להעניק לילדיהם ולשם כך בדיוק נערכים מבחני מחוננים. מבחנים אלה נערכים בכל שנה עבור ילדים בכיתה ב' ובכל בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים בכל רחבי הארץ. למבחן רשאי לגשת כל תלמיד, אם כי לחלוטין לא מדובר בחובה חוקית כלשהי. ההשתתפות במבחן נתונה לבחירה חופשית של ההורים ושל ילדיהם.

 

מי עורך את המבחנים ולמה הם נועדו?

מבחן מחוננים הוא יוזמה של משרד החינוך ומשרד החינוך הוא הגורם השלטוני שמרכז את כל הקשור לטיפוח ילדים מחוננים בישראל. יחד עם זאת, את המבחן עצמו לא עורך משרד החינוך בעצמו וגם לא אף אחד ממוסדות ההשכלה הרשמיים בישראל. המבחן נערך בניהול מלא של מכונים חיצוניים שנבחרו במסגרת מכרזים שנתיים שאותם מפרסם משרד החינוך ואך ורק ילדים שנבחנו במסגרות אלה, הם ילדים שתוצאות המבחן שלהם ייבחנו לצורך שילובם במסגרות טיפוח למחוננים. כאמור, מבחנים אלה נועדו לאתר תלמידים מצטיינים ומחוננים במטרה להעניק להם את ההזדמנות למנף את היכולות האישיות הייחודיות שלהם ולהגיע להישגים חשובים גם לטובת עצמם וגם לטובת הכלל.

 

איך נראה תהליך הבחינה?

בכל שנה מוציא משרד החינוך חוזר לכל בתי הספר בישראל לגבי מבחן המחוננים הקרוב שייערך באותה שנה. סגל בית הספר מודיע להורים על המבחן ומאפשר לכל הורה לרשום את ילדו למבחן. במבחן הזה יכול להשתתף כל ילד מכל בית ספר בכל רחבי הארץ. ילדים שעברו את המבחן בתוצאה גבוהה מעל רף מסוים שנקבע על ידי אנשי מקצוע, ישתתפו במבחן נוסף שדומה במהותו למבחן פסיכומטרי המיועד לבחון את היכולת הקוגניטיבית הכללית של הילד. ילדים שעוברים את המבחן הזה מעל רף גבוה שהוגדר, יוגדרו כילדים מחוננים ומשם יעברו ראיון קבלה על פיו יוצעו להורים מסגרות שונות בהן יוכלו לשלב את ילדם, הן בהתאם לתוצאות המבחן והן בהתאם לתחומים בהם זוהו יכולות ייחודיות. חשוב לציין כי, מבחני מחוננים אינם דורשים הכנה וכל הכנה כזאת נחשבת למיותרת ואף כזאת המלחיצה את הילד ויכולה לפגוע בהישגיו במבחן.